Jak Optycznie Powiększyć Wnętrze Z Użyciem Fototapety | Kuźnia Naklejek

0803.2019

Jak Optycznie Powiększyć Wnętrze

Jak optycznie powiększyć wnętrze? Sekrety fototapet 

Spora część z nas marzy o przestronnym wnętrzu domu lub mieszkania. Choć duże lokum często pozostaje tylko w strefie marzeń, istnieje prosty sposób na optyczne powiększenie nawet najmniejszego metrażu. Jaki? Jedno słowo — fototapeta. Przedstawimy tutaj, jak z użyciem tego dodatku w prosty sposób uzyskać wrażenie przestrzeni w każdym wnętrzu.

Kolory 

Nie od dziś wiadomo, że już samym kolorem można wiele zdziałać. Zastosowanie jasnych barw i wzorów w prosty sposób powiększy nam optycznie przestrzeń. Odwrotny efekt dadzą kolory ciemne. Łącząc ze sobą oba te elementy, można uzyskać ciekawe aranżacyjne efekty, np. można sprawić, że kwadratowy pokój będzie wyglądać na prostokątny lub nadać podłużnemu pomieszczeniu bardziej regularny kształt.

Jeśli więc chcemy, żeby nasz malutki salonik wydawał się większy, wprowadźmy do niego pastelowe barwy. Efekt tej iluzji optycznej można spotęgować, wykorzystując zestawienia kontrastowe — przykładowo, już samo zestawienie dwóch identycznych rozmiarami figur geometrycznych o przeciwstawnych kolorach sprawi, że ta jasna wyda się większa.

Perspektywa 

Wprowadzając do pomieszczenia wzór wykorzystujący perspektywę linearną (zwaną też geometryczną), która ucieka w głąb, da nam wrażenie, że pokryta taką fototapetą ściana się nie kończy na swoim fizycznym miejscu. Ten ciekawy efekt wizualny w prosty sposób oszuka oczy każdego patrzącego i nada wnętrzu głębi, tak pożądanej w niewielkim metrażu. Świetnym przykładem będzie tutaj zdjęcie długiego molo odchodzącego w dal, tunelu albo prostej drogi w malowniczym otoczeniu.

Krajobraz 

Fototapeta ze zdjęciem jakiegoś malowniczego zakątka nie tylko doda przestrzeni, ale też będzie przypominać o np. ulubionych widokach z dzieciństwa czy miło spędzonym urlopie. Tak upiększona ściana będzie przywodzić na myśl okno na inny świat i da wrażenie otwartości wnętrza. Doskonale sprawdzają się tutaj górskie widoki, spojrzenie z plaży na morze, czy niebiańskie przestworza. Klasyką będzie też leśny krajobraz w środku lata lub zdjęcie parku w trakcie złotej, polskiej jesieni.

Paski 

Jeśli zależy nam na nieco bardziej nowoczesnym wystroju, dobrym pomysłem okażą się paski. Dzięki zastosowaniu tego nieskomplikowanego (a nawet minimalistycznego) wzoru można w prosty sposób powiększyć dane wnętrze dzięki łatwej do zapamiętania zasadzie: pionowe paski podwyższają optycznie pomieszczenie, poziome zaś sprawiają, że wygląda ono na szersze. Wzór ten jest dość popularny i przybiera wiele form, przez co można dzięki niemu tworzyć naprawdę ciekawe aranżacje. Dla przykładu delikatne i cienkie paski dodadzą ścianie lekkości, a zaś szersze, czarno-białe pasy zdecydowanie dodadzą wnętrzu nowoczesnego stylu.

Abstrakcja w 3D 

Kolejnym motywem do wykorzystania w nowoczesnych aranżacjach wnętrz będą abstrakcyjne wzory. Trójwymiarowe mozaiki, bryły unoszące się w przestrzeni, czy nawet zwyczajne linie załamujące się pod ciekawymi kątami również mogą z powodzeniem dodać przestrzeni niewielkiemu wnętrzu. Da się nawet znaleźć motywy przywodzące na myśl wnętrza statków kosmicznych. Dzięki zastosowaniu fototapety 3D można nawet sprawić, że przedstawione elementy będą wydawać się poruszać. Nie wszystkim może to jednak przypaść do gustu.

Panorama miejska 

Podobnie jak miało to miejsce ze zdjęciami krajobrazów, panoramy miejskie na fototapecie również mogą znacznie powiększyć nasze wnętrze. Szczególnie gdy będą one przedstawione z lotu ptaka. Nadadzą się też zdjęcia wykonane z daleka, na których dane miasto majaczy tylko na horyzoncie. Do popularnych wzorów zaliczyć tu można choćby Nowy Jork czy San Francisco.

Podsumowanie 

Wbrew temu, co może nam się wydawać, w przypadku aranżacji wnętrz nie ma problemów bez rozwiązania ani sytuacji bez wyjścia. Dzięki jednemu dodatkowi w postaci fototapety można przekształcić nawet mały metraż w pokaźnych rozmiarów przestrzeń. Dzięki optycznemu powiększeniu możemy cieszyć się wrażeniem przestrzeni bez potrzeby gruntownych remontów. Trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie pożądanego efektu wiąże się z minimalizmem w kwestii dodatków — wstawiając do wnętrza zbyt dużo elementów, utracimy efekt uzyskany dzięki fototapecie.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera dzięki czemu nie przegapisz żadnej promocji i będziesz na bieżąco z każdą nowością.

© 2021 KuzniaNaklejek.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. realizacja egzyl.pl