• Najlepsze ceny

  • Bezpieczna dostawa

  • Bezpieczne zakupy

  • Profesjonalna obsługa

Instrukcja:

Stosowanie się do poniższych zasad powinno uchronić nas od błędów, jakie często przydarzają się podczas oklejania ścian fototapetą. Jeśli wykonamy wszystkie czynności zgodnie z instrukcją, będziemy mogli cieszyć się profesjonalnym efektem bez konieczności zatrudniania fachowca.

 

Przygotowania rozpocząć należy od skompletowania odpowiednich narzędzi. Trzeba zaopatrzyć się w nożyk do tapet oraz klej, który musi być dostosowany do każdego rodzaju tapety. Jeśli posiadamy fototapetę na folii samoprzylepnej, klej nie będzie potrzebny. Przydatne mogą okazać się: poziomica, która pomoże nam w równym ułożeniu elementów fototapety na ścianie, ściereczka, szeroki wałek malarski do rozprowadzania kleju oraz wałek gumowy do tapet. W przypadku fototapet samoprzylepnych warto użyć rakiel, przydatny do dociskania folii, by nie pojawiły się na niej pęcherzyki powietrza. 

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie ściany. Musimy usunąć z niej wszelkie nierówności, zagłębienia czy zabrudzenia (usuwamy gwoździe, dziury wypełniamy gładzią i wyrównujemy, czyścimy ścianę z tłustych plam itp.). Ściana, na której umieścimy fototapetę powinna być sucha i gładka – nie chcielibyśmy, aby wybrzuszenia odjęły jej uroku. Ścianę o dużej chłonności (ściana z płyty kartonowo gipsowej, nowa, czy pokryta gładzią gipsową) powinniśmy odpowiednio zagruntować za pomocą kleju do tapet, bądź środkiem gruntującym. Jeśli nasza ściana jest pomalowana farbą, musimy ją umyć mydłem malarskim, rozcieńczonym w proporcjach zgodnych ze wskazaniami instrukcji na opakowaniu (dotyczy tylko fototapet na folii samoprzylepnej). W przypadku ścian wcześniej tapetowanych, usuwamy starą tapetę za pomocą specjalnego środka do usuwania tapet. Ścianę z tapetą moczymy wcześniej wspomnianym środkiem, pamiętając o uprzednim odłączeniu instalacji elektrycznej i usunięciu ze ściany wszelkich urządzeń typu gniazdka czy izolacje elektryczne. Po upływie około 15 minut, usuwamy mokrą tapetę przy pomocy szpachelki. 

Przed rozpoczęciem naklejania fototapety należy dokładnie sprawdzić ją pod kątem wad fabrycznych, zarysowań czy uszkodzeń mechanicznych. 


Do drukowania fototapet używa się zdjęć o najwyższej rozdzielczości. Warto pamiętać, że nawet najlepsze zdjęcie na fototapecie może nie wyglądać wyraźnie z bardzo bliskiej odległości. Świetny efekt daje oglądanie fototapety z odległości większej niż 1 metr.Fototapeta lateksowa 
Zanim przystąpimy do dzieła, musimy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne podczas montażu przyrządy. Oprócz fototapety potrzebujemy kleju przeznaczonego dla tapet lateksowych (papierowych), szerokiego pędzla dzięki któremu sprawnie i szybko rozprowadzimy klej oraz wałka do dociskania fototapet. Po przygotowaniu kleju (ściśle według instrukcji na opakowaniu), możemy rozłożyć fototapetę w całości, najlepiej na wyścielonej materiałem (gazety, folia malarska) podłodze. Tak przygotowani możemy przystąpić do gruntowania ściany. W tym celu powinniśmy nanieść równomierną warstwę kleju do tapety na ścianę. W przypadku ścian o powierzchni bardziej chłonnej, takiej jak płyta kartonowo-gipsowa, możemy użyć większej ilości kleju, niż na przykład w przypadku ściany betonowej. Po zagruntowaniu ściany, należy dokładnie nanieść klej na fototapetę, pamiętając o równomiernym pokryciu całej jej powierzchni, szczególnie jeśli chodzi o jej krawędzie. Jeśli dokładnie rozprowadzimy klej na tapecie, musimy odczekać około 3 minuty. Fototapetę należy naklejać zaczynając od sufitu. Nigdy nie próbuj naklejać całej fototapety od razu, zawsze staraj się przyklejać ją fragment po fragmencie, zaczynając od górnej krawędzi. Po naklejeniu jednego fragmentu tapety i dociskaniu jej przez około 15 minut, delikatnie usuń nadmiar kleju suchą ściereczką. Czas schnięcia kleju do tapet lateksowych to około 8 godzin. W tym czasie fototapeta powinna przylgnąć solidnie do ściany.

Fototapeta flizelinowa
Ścianę, przed położeniem tapety, powinno się przygotować, wyrównać i oczyścić z zabrudzeń. Co najmniej 2 godziny przed położeniem tapety gruntujemy ścianę specjalnym klejem lub jakimkolwiek klejem malarskim. Zanim położymy poszczególne bryty fototapety, warto ułożyć je w odpowiedniej kolejności i przygotować zagruntowaną ścianę do dalszej pracy. Dla ułatwienia, możemy nakreślić na ścianie pionowe linie w równych odstępach o szerokości brytu naszej fototapety. Tak przygotowaną ścianę smarujemy dokładnie klejem do tapet flizelinowych i suchą tapetę przyklejamy zaczynając od góry. Dociskamy tapetę do ściany za pomocą wałka do tapet. Tak jak w przypadku tapety lateksowej, nie powinniśmy jej dociskać dłonią czy ściereczką, aby uniknąć powstawania nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Nadmiar kleju usuwać należy wilgotną gąbką bądź ściereczką. 


Fototapeta samoprzylepna
Najważniejsze w przypadku fototapety samoprzylepnej jest odpowiednie przygotowanie ściany, na którą będziemy ją przyklejać. Ściana taka musi być czysta i sucha, i tak jak w przypadku każdej tapety, konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości, a także jej zagruntowanie. Jeśli ściana jest już gotowa na naklejenie fototapety, możemy przystąpić do jej oklejenia. W przypadku fototapety samoprzylepnej najlepiej, jeśli naklejają ją dwie osoby. Jednym ze sposobów naklejania samoprzylepnej fototapety jest tak zwane przyklejanie na sucho. W tym przypadku należy odkleić kilkadziesiąt centymetrów fototapety od papieru podkładowego i przyklejamy do ściany zaczynając od góry i zmierzając ku dołowi. Jedna osoba przykleja fototapetę i wygładza jej przyklejone fragmenty za pomocą rakli, aby uniknąć powstania pęcherzyków powietrza, druga zaś naciąga bryt i podwija papier podkładowy. Na powierzchniach takich jak szkło, metal czy drewno, stosuje się klejenie na mokro. Powierzchnię, na którą naklejamy fototapetę musimy wyczyścić i odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Techniki klejenia na mokro używamy tylko na elementach ze szkła, drewna, czy metalu, a polega ona na spryskiwaniu wodą zarówno powierzchni tapety pokrytej klejem, jak i fragmentu podłoża na który naklejamy tapetę, podczas przyklejania poszczególnych fragmentów fototapety. Jeśli pod powierzchnią fototapety powstaną pęcherzyki powietrza, możemy przekłuć je cienką igłą i wygładzić dłonią. Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera dzięki czemu nie przegapisz żadnej promocji i będziesz na bieżąco z każdą nowością.

© 2020 KuzniaNaklejek.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. realizacja egzyl.pl