Jak przykleić fototapetę - instrukcja

Stosowanie się do poniższych zasad powinno uchronić nas od błędów, jakie często przydarzają się podczas oklejania ścian fototapetą. Jeśli wykonamy wszystkie czynności zgodnie z instrukcją, będziemy mogli cieszyć się profesjonalnym efektem bez konieczności zatrudniania fachowca.

Przygotowanie ściany

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana. Należy również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

ściana pokryta tapetą : usuwamy dokładnie całość starej tapety. Jeżeli po usunięciu tapety są widoczne uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować rozwodnionym klejem lub gruntem, min. 2 h przed klejeniem nowej tapety.

ściana świeża : z płyt kartonowo-gipsowych, pokrytych gładzią gipsową, lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi gruntujemy rozwodnionym klejem, min. 2 h przed klejeniem naszej tapety. Należy zwrócić uwagę, aby klej wsiąkł w podłoże równomiernie, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju;

ściana pokryta farbą : należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić. Następnie zagruntować rozwodnionym klejem, min. 2 h przed klejeniem tapety;

Fototapeta Lateksowa

Zanim przystąpimy do dzieła, musimy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne podczas montażu przyrządy. Oprócz fototapety potrzebujemy kleju przeznaczonego dla tapet lateksowych (papierowych), szerokiego pędzla dzięki któremu sprawnie i szybko rozprowadzamy klej oraz wałka do dociskania fototapet. Po przygotowaniu kleju (ściśle według instrukcji na opakowaniu), możemy rozłożyć fototapetę w całości, najlepiej na wyścielonej materiałem (gazety, folia malarska) podłodze. Tak przygotowani możemy przystąpić do gruntowania ściany. W tym celu powinniśmy nanieść równomierną warstwę kleju do tapety na ścianę. W przypadku ścian o powierzchni bardziej chłonnej, takiej jak płyta kartonowo-gipsowa, możemy użyć większej ilości kleju, niż na przykład w przypadku ściany betonowej. Po zagruntowaniu ściany, należy dokładnie nanieść klej na fototapetę, pamiętając o równomiernym pokryciu całej jej powierzchni, szczególnie jeśli chodzi o jej krawędzie. Jeśli dokładnie rozprowadzamy klej na tapecie, musimy odczekać około 3 minuty. Fototapetę należy nakładać zaczynając od sufitu. Nigdy nie próbuj naklejać całej fototapety od razu, zawsze staraj się przyklejać ją fragment po fragmencie, zaczynając od górnej krawędzi. Po naklejeniu jednego fragmentu tapety i dociskaniu jej przez około 15 minut, delikatnie usuń nadmiar kleju suchą ściereczką. Czas schnięcia kleju do tapet lateksowych to około 8 godzin. W tym czasie fototapeta powinna przylgnąć solidnie do ściany.

Kleje do fototapety lateksowej

METYLAN NORMAL – Klej do tapet z czystej metylocelulozy, odporny na działania wapna. Łatwy w zastosowaniu, wydajny.

 • Gruntowanie Standard i premium - proporcja 1:80 (10 l wody na opak.) – wydajność 100 m2
 • Tapetowanie Latex Standard - proporcja 1:70 (8,75 l wody na opak.) – wydajność 40 m2
 • Tapetowanie Latex Premium - proporcja 1:60 (7,5 l wody na opak.) – wydajność 40 m2

KLEJ DO TAPET METYLAN W TUBCE – do podklejania krawędzi Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Fototapeta winylowa na flizelinie

Ścianę, przed położeniem tapety, powinno się przygotować, wyrównać i oczyścić z zabrudzeń. Co najmniej 2 godziny przed położeniem tapety gruntujemy ścianę specjalnym klejem lub jakimkolwiek klejem malarskim. Zanim położymy poszczególne bryty fototapety, warto ułożyć je w odpowiedniej kolejności i przygotować zagruntowaną ścianę do dalszej pracy. Dla ułatwienia, możemy nakreślić na ścianie pionowe linie w równych odstępach o szerokości brytu naszej fototapety. Tak przygotowaną ścianę smarujemy dokładnie klejem do tapet flizelinowych i suchą tapetę przyklejamy zaczynając od góry. Dociskamy tapetę do ściany za pomocą wałka do tapet. Tak jak w przypadku tapety lateksowej, nie powinniśmy jej dociskać dłonią czy ściereczką, aby uniknąć powstawania nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Nadmiar kleju usuwać należy wilgotną gąbką bądź ściereczką.

Kleje do fototapety flizelinowej

METYLAN SPECIAL - Klej do tapet z wysokowartościowej metylocelulozy z dodatkiem sztucznych żywic, odporny na działanie wapna i cementu, nadaje się do stosowania na świeżym, pyło-suchym tynku. Wysoka trwałość, łatwy w użyciu.

 • Gruntowanie – proporcja 1:40 (8 l wody na opak.) – wydajność 80 m2
 • Tapetowanie - proporcja 1:20 (4 l wody na opak.) – wydajność 20-22 m2

METYLAN EXTRA – Klej do okładzin ściennych gotowy do użycia. Zmieszany z Metylanem Special zwiększa siłę klejenia tego drugiego i służy do tapetowania pomieszczeń wilgotnych;

KLEJ DO TAPET METYLAN W TUBCE – do podklejania krawędzi

Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Do klejenia fototapet rekomendujemy użycie kleju gotowego bez konieczności rozrabiania z wodą. Polecamy METYLAN EXTRA. W przypadku wyboru kleju Metylan Special do samodzielnego rozdrobnienia należy bardzo dokładnie rozrobić klej ponieważ istnieje ryzyko powstania grudek, które będą widoczne pod fototapetą.

Montaż fototapety samoprzylepnej

Najważniejsze w przypadku fototapety samoprzylepnej jest odpowiednie przygotowanie ściany, na którą będziemy ją przyklejać. Ściana taka musi być czysta i sucha, i tak jak w przypadku każdej tapety, konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości, a także jej zagruntowanie. Jeśli ściana jest już gotowa na naklejenie fototapety, możemy przystąpić do jej oklejenia. W przypadku fototapety samoprzylepnej najlepiej, jeśli naklejają ją dwie osoby. Jednym ze sposobów naklejania samoprzylepnej fototapety jest tak zwane przyklejanie na sucho. W tym przypadku należy odkleić kilkadziesiąt centymetrów fototapety od papieru podkładowego i przyklejamy do ściany zaczynając od góry i zmierzając ku dołowi. Jedna osoba nakleja fototapetę i wygładza jej przyklejone fragmenty za pomocą rakli, aby uniknąć powstania pęcherzyków powietrza, druga zaś naciąga bryt i podwija papier podkładowy. Na powierzchniach takich jak szkło, metal czy drewno, stosuje się klejenie na mokro. Powierzchnię, na którą naklejamy fototapetę musimy wyczyścić i odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Klejenie na mokro

Techniki klejenia na mokro używamy tylko na elementach ze szkła, drewna, czy metalu, a polega ona na spryskiwaniu wodą zarówno powierzchni tapety pokrytej klejem, jak i fragmentu podłoża na który naklejamy tapetę, podczas przyklejania poszczególnych fragmentów fototapety. Jeśli pod powierzchnią fototapety powstaną pęcherzyki powietrza, możemy przebić je cienką igłą i wygładzić dłonią.

MONTAŻ FOTOTAPET NA KLEJ:

Potrzebne narzędzia:

 • pędzel lub wałek,
 • nóż do tapet,
 • rolka dociskowa do tapet (gumowy wałek),
 • szczotka do tapetowania,
 • klej do tapet,
 • folia malarska,
 • warto posiadać : wiadro najlepiej plastikowe, poziomice, drabinę.

Do klejenia fototapety zalecane są osobę do pomocy.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy drukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Ściany muszą być zagruntowana rozwodnionym klejem. Fototapety Latexowe kleimy na zakładkę pozostałe krawędź w krawędź (na styk).

Fototapety przeznaczone są wyłącznie do dekoracji wewnątrz pomieszczeń, w których nie występują duże wahania temperatur oraz wilgoć.

Tapeta lateksowa - klej nakładany na tapetę i ścianę.

 1. Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
 3. Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety.
 4. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
 5. Pas tapety należy ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
 6. Należy pozostawić tapetę do 5 minut w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
 7. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 8. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk (lub w przypadku tapet z zakładkami – łączymy na zakładkę, którą można następnie wyeliminować metodą tzw. podwójnego cięcia), za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.
 9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
 11. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Tapeta winylowa gładka, na fizelinie i fizelinowa - klej nakładany na ścianę.

 1. Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w pierwszej metodzie zgodnie z pkt. 1-3.
 2. Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
 3. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 4. Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 7.

UWAGI:

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału z dodatkowym wzmocnieniem laminatem, należy obchodzić się z nią delikatnie, aby jej nie pognieść. Zagniecenia najczęściej powstają podczas rozpakowywanie fototapety oraz jej rozwijania. Dużych zagnieceń nie da się naprawić i nie wyprostują się po naklejeniu.
 • W przypadku gdy ściana, na której ma być położona fototapeta nie jest idealnie równa (np. ma wypukłości) może się zdarzyć, że bryty fototapety nie będą się schodziły. W takim przypadku należy zamówić wydruk na zakładkę i podać taką informację podczas składania zamówienia.
 • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
 • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
 • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.
 • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany.
 • Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.
 • Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.
 • Przyczyną ewentualnego odklejania się fototapety lub powstania pęcherzy w 99% wypadków jest źle przygotowane podłoże. Należy zawsze odpowiednio przygotować ścianę pod montaż, zagruntować rozwodnionym klejem i odczekać zalecany czas przy każdym etapie montażu.

www.KUZNIANAKLEJEK.pl
Artur Szostek ARFOS
ul. B. Prusa 1
32-566 Alwernia
NIP 6282163100

tel. : +48 12 422 28 18
tel.: +48 725 275 865
e-mail: bok@kuznianaklejek.pl