Najlepsze Materiały i Ceny w Sieci  I  DARMOWA WYSYŁKA OD 149ZŁ 

Jak wieszać obrazy? Wysokość ma znaczenie, ale i nie tylko!

Jak wieszać obrazy w domu? To nie takie proste, jak mogłoby się wydawać!

Powieszenie obrazu na ścianie na pierwszy rzut oka może wydawać się banalnie prostym zadaniem. Jednakże, kiedy przystępujemy do działania, nierzadko okazuje się, że to wyzwanie pełne pułapek, które może sprawić niemały kłopot. O ile umiejscowienie obrazu w odpowiednim miejscu, na odpowiedniej wysokości i pod właściwym kątem może przynieść satysfakcję i dodać charakteru wnętrzu, o tyle błędy w tym zakresie mogą zakłócić harmonię pomieszczenia. Aby być w pełni zadowolonym z efektu i unikać typowych pomyłek, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które przedstawimy w następnych akapitach.

Obraz przedstawiający krajobraz fantasy. Idealnie odnajdzie się w przestrzeniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub boho, wprowadzając do nich odrobinę magicznej atmosfery.

Na początek: na jakiej wysokości zawiesić obraz?

Decyzja o tym, na jakiej wysokości powiesić obraz, jest kluczowa dla osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. Najważniejsza zasada głosi, że środek obrazu powinien znajdować się na wysokości oczu przeciętnego obserwatora, co zazwyczaj oscyluje wokół 145-155 cm od podłogi. Oczywiście, może to się różnić w zależności od konkretnego wnętrza i jego przeznaczenia. 

Warto również uwzględnić, czy w pomieszczeniu dominują niskie, czy wysokie meble, oraz czy ściana, na której zawiesimy obraz, nie jest już w pewien sposób "zagospodarowana" innymi elementami dekoracyjnymi. Ostateczny efekt powinien być harmonijny i spójny z całością aranżacji wnętrza.

Wielkość obrazu również ma znaczenie

Wielkość obrazu jest kluczowa podczas jego zawieszania i potrafi znacząco wpłynąć na odbiór całego wnętrza

Małe płótna o skomplikowanych wzorach, takie jak obrazy abstrakcyjne czy obrazy mapy, mogą tracić na swojej czytelności, jeśli ich najdłuższy bok nie przekracza 1 metra. Dla niewielkich pomieszczeń, gdzie duży obraz może dominować nad resztą wystroju, rozwiązaniem może być fototapeta, która ładnie komponuje się z wnętrzem, nie odbierając jego przestrzeni. 

Z drugiej strony, duże płótna przedstawiające intensywne wizualnie motywy, jak wielkie portrety, mogą przytłaczać w przestronnych wnętrzach. Małe obrazy na ogromnej ścianie mogą wydawać się zagubione, stąd warto je włączyć w większą kompozycję w formie galerii. Wybierając wielkość obrazu i jego aranżację, zawsze warto dostosować go do charakteru i rozmiaru danego wnętrza.

Szerokość zawieszanego obrazu

Szerokość obrazu odgrywa istotną rolę w kontekście oczekiwanego efektu wizualnego wnętrza. Obraz o dużej szerokości może stać się centralnym punktem pomieszczenia, przyciągając uwagę i nadając ton całej aranżacji. Jednak ważne jest, aby jego szerokość była proporcjonalna do ściany, na której się znajduje. 

  • Zbyt szeroki obraz na wąskiej ścianie może sprawić, że przestrzeń wyda się przytłoczona
  • Z kolei obraz o niewielkiej szerokości na szerokiej ścianie może zostać "zagubiony" wśród innych elementów dekoracyjnych.

Aby uzyskać harmonię i równowagę, warto dostosować szerokość obrazu do wielkości powierzchni, na której ma wisieć, zastanawiając się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć – czy ma to być subtelny akcent, czy może dominujący element dekoracyjny.

Obraz „współczesne osiedle mieszkaniowe”

Na czym zawiesić obraz na ścianie?

Wybór odpowiedniego systemu zawieszenia obrazu jest równie ważny co sam wybór dzieła. 

Tradycyjne haki są często stosowane ze względu na ich prostotę i trwałość. W zależności od wagi obrazu można wybrać odpowiedni rozmiar i rodzaj kołka ściennego, który zapewni stabilność. Współczesne systemy zawieszenia, takie jak szyny czy niewidoczne zawiesia, pozwalają na większą elastyczność w pozycjonowaniu i wymianie obrazów bez konieczności wiercenia nowych otworów w ścianie. Dla cięższych obrazów warto rozważyć zastosowanie wielu punktów podparcia, co rozkłada ciężar i zapewnia większą stabilność. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na trwałość i bezpieczeństwo, by cieszyć się ulubionym obrazem przez wiele lat bez obaw o jego przewieszenie czy upadek.

Jak wieszać obrazy w różnych pomieszczeniach? Kilka zasad w pigułce

Na koniec artykułu przedstawimy kilka zasad dotyczących tego, jak wieszać obrazy w konkretnych przestrzeniach.

Jak wieszać obrazy w mieszkaniu?

W mieszkaniu warto uwzględnić styl aranżacji i charakter poszczególnych pomieszczeń. Kuchnia będzie miała inne wymagania niż sypialnia czy łazienka. W kuchni np. obrazy z motywami kulinarnej sztuki mogą dodać przytulności, podczas gdy w łazience warto postawić na tematykę relaksacyjną.

Pejzaż z tropikalnym wzorem. Idealny obraz do kuchni, który wprowadzi do pomieszczenia egzotycznego klimatu dżungli.

Pejzaż z białym skórzanym tłem. Ciekawa i minimalistyczna propozycja do nowoczesnych wnętrz, ale nie tylko. Obraz do łazienki, na który zdecydowanie warto postawić!

Jak wieszać obrazy w domu?

W domu jednorodzinnym można wykorzystać przestrzenie korytarzy, hallu czy schodów. Ważne jest, by obrazy były w harmonii z resztą wnętrza. Warto też pomyśleć o oświetleniu – odpowiednie światło potrafi podkreślić walory estetyczne obrazu.

Jak wieszać obrazy nad stołem?

Kiedy decydujesz się na zawieszenie obrazu nad stołem, ważne jest, aby jego dolna krawędź była około 20-30 cm nad powierzchnią stołu, tak aby nie przeszkadzał podczas posiłków, a jednocześnie tworzył spójną kompozycję.

Jak wieszać obrazy nad kanapą?

Obraz nad kanapą powinien być umieszczony tak, żeby jego dolna krawędź była 20-25 cm nad oparciem kanapy. To gwarantuje, że obraz będzie integralną częścią aranżacji, a nie oddzielną jednostką. Ponadto taki sposób wieszania pomaga stworzyć wrażenie spójności i równowagi między meblami a dekoracją. Ważne jest też, aby wybrać obraz o odpowiednich proporcjach, aby nie dominował nad całą przestrzenią lub nie wyglądał jak zagubiony element.

Pejzaż przedstawiający urokliwe jezioro. Obraz, który świetnie sprawdzi się nad kanapą, podkreślając charakter wnętrza i będąc uzupełnieniem dekoracji.

Jak wieszać obrazy nad komodą?

Zaleca się, by obrazy zawieszone nad komodą były nie większe niż szerokość mebla. Idealnie, gdy dolna krawędź obrazu znajduje się około 15-20 cm nad górną powierzchnią komody. Dodatkowo, kiedy obraz ma komponować się z innymi przedmiotami na komodzie, jak lampy czy ozdoby, warto pomyśleć o symetrii lub interesującym kontraście kolorystycznym.

Jak wieszać obrazy na klatce schodowej?

Umieszczanie obrazów na klatce schodowej to wyzwanie, które polega na dopasowaniu ich do nachylenia schodów. Najlepiej zacząć od największego obrazu i rozmieszczać mniejsze wzdłuż schodów. Uwzględniając różne wysokości i kształty obrazów, można stworzyć dynamiczny efekt, który sprawi, że każdy krok po schodach będzie ciekawym doświadczeniem.

Jak wieszać obrazy w salonie?

Salon to miejsce, gdzie można poeksperymentować z rozmiarem i układem. Ważne jest jednak, by zachować równowagę i nie przytłoczyć przestrzeni zbyt wieloma obrazami. Dobre jest też uwzględnienie kolorystyki salonu i dobór obrazów salonowych, które komplementują lub dodają kontrast do ogólnej palety kolorów.

Obraz „Manhattan” to propozycja nie tylko dla osób zakochanych w Stanach Zjednoczonych!

Jak wieszać obrazy w pokoju dziecka?

W pokoju, zwłaszcza dziecięcym lub młodzieżowym, obrazy mogą odzwierciedlać zainteresowania i pasje jego mieszkańca. Ważne, by nie przytłoczyć przestrzeni i zostawić miejsce na ewolucję stylu. Ponadto, wybierając obrazy do pokoju dziecka, warto postawić na te, które są inspirujące, edukacyjne lub po prostu sprawiają radość.

Jak zawiesić obraz nad schodami?

Obraz powinien być zawieszony tak, by był dobrze widoczny podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów. Ważne jest też zwrócenie uwagi na nachylenie ściany względem schodów. Może być konieczne używanie specjalnych zaczepów lub mocowań, aby obraz wisiał pionowo. Warto również zastanowić się nad wielkością i kształtem obrazu, tak aby harmonizował z kształtem schodów i nie był zbyt przytłaczający dla węższej przestrzeni.

Obrazy zmieniające oblicze wnętrza – Kuźnia Naklejek

Jeżeli jesteś miłośnikiem estetycznych dodatków do wnętrza i szukasz wysokiej jakości obrazów do salonu i innych pomieszczeń, z pewnością powinieneś odwiedzić Kuźnię Naklejek. To wyjątkowe miejsce gromadzi tysiące motywów, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Od spokojnych scen natury, poprzez zaskakujące abstrakcje, aż po zapierające dech w piersiach krajobrazy – każdy znajdzie coś dla siebie. Kuźnia Naklejek to nie tylko sklep, ale przede wszystkim pasja i dbałość o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Zapraszamy do poznania naszej oferty!