Najlepsze Materiały i Ceny w Sieci  I  DARMOWA WYSYŁKA OD 149ZŁ 

Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor?

Jedna ściana w innym kolorze — czy to dobry pomysł?

Kolor ścian w mieszkaniu wpływa na jego styl. Oprócz tego może je optycznie zmniejszyć lub powiększyć. Co więcej, barwa oddziałuje także na Twoje samopoczucie. Dlatego wybór koloru do wnętrza warto poddać chwili namysłu. Szeroka paleta odcieni pozwala na wiele kombinacji. Marzy Ci się jedna ściana w innym kolorze? A może tapeta na jednej ścianie i farba na drugiej? To modne rozwiązania, które okazują się trafione, gdy kolory zostaną dobrze dopasowane do cech wnętrza. Ciemne ściany w mieszkaniu dodają elegancji. Jednocześnie pomieszczenie nabiera wyjątkowego klimatu, nieco tajemniczego i magicznego. Z kolei jasne odcienie powiększają przestrzeń, a także nadają mu lekkości. Świetnie komponują się z intensywną paletą barw, z którą tworzą designerski kontrast. 

Jedna ściana w innym kolorze to doskonały dobry pomysł, gdy zależy Ci na przełamaniu odcieni wnętrza oraz stworzeniu punktu centralnego. Jeśli chcesz uwydatnić jedną ze ścian pokoju, wystarczy, że pomalujesz ją na intensywny kolor lub położysz ciemną fototapetę na wymiar. Umiejętne połączenie barw sprawi, że przestrzeń zyska niepowtarzalny wydźwięk. Będzie to pierwszy krokiem do stworzenia wyjątkowej aranżacji. 

Ciemne ściany w mieszkaniu — zalety

Dla wielu osób zwykle ciemne ściany kreują mroczny i przytłaczający klimat wnętrz. Nic bardziej mylnego. Wykorzystanie intensywnych kolorów z wyczuciem pozwoli Ci stworzyć przestrzeń o wyjątkowym charakterze — przytulną i elegancką, w której będziesz chętnie przebywać. Ciemne kolory wyróżniają się piękną głębią. Odpowiednio zestawione z jasnymi barwami tworzą wnętrze kojarzone z luksusem. 

To nie wszystkie zalety ciemnych barw. Mogą być one tłem do jasnego umeblowania. Pasują ponadto to drewna, jak i różnych dekoracji. Dzięki temu są idealne do wielu stylów aranżacyjnych. Ciemna ściana tworzy efekt wizualny zupełnie oryginalny. Warto łączyć ją z odpowiednimi materiałami, np. satyną, która odbija światło. Równie ciekawym rozwiązaniem jest położenie ciemnej fototapety w mieszkaniu. W tym przypadku warto zadbać o to, aby ściana była gładka. Jednocześnie intensywne barwy to sposób na zakrycie kłopotliwych usterek architektonicznych, np. wad w ścianie. 

Którą ścianę w pokoju pomalować na ciemniejszy kolor? Czym się kierować?

Zanim podejmiesz decyzje o wprowadzeniu mocnej kolorystyki do swojego domu, zwróć uwagę na kilka kwestii. Warto kierować się wielkością pomieszczenia, jego kształtem oraz stopniem nasłonecznienia. Dobrym wyborem jest pomalowanie na ciemno ściany, która stanowi centrum w danym wnętrzu. Jak podjąć decyzję? Możesz wybrać ścianę za kanapą, przy telewizorze, jak i tę, którą planujesz efektownie ozdobić. 

Pamiętaj, że jedna ściana w innym kolorze to dobre rozwiązanie, natomiast dwie przeciwległe mogą okazać się zupełnie nietrafionym wyborem. Szczególnie gdy pokryjesz je intensywnymi odcieniami. Zależy Ci na uzyskaniu oryginalnego wnętrza? W takim razie oprócz ciemnych kolorów zdecyduj się na efektowne oświetlenie, np. w oprawie. Światło sprawi, że przestrzeń zyska optycznie na wielkości. Tak samo będzie, gdy ciemnym kolorem pomalujesz ścianę, na której znajduje się kominek. 

Ściana z oknem: jasna czy ciemna?

Zastanawiasz się, jaka powinna być ściana z oknem: jasna czy ciemna? Wbrew pozorom błędem okaże się pokrycie jej intensywnym kolorem. W takim miejscu zwykle odcień wydaje się ciemniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak, ponieważ kontrastuje z promieniami wpadającymi przez okno. Świetnie za to wyglądają pomieszczenia, w których ciemna fototapeta lub farba znajduje się na przeciwległej ścianie względem okna bądź na bokach. Architekci wnętrz zalecają również pomalowanie ciemnym kolorem przestrzeni, która leży prostopadle w stosunku do okna. 

Orientacja okien ma duże znaczenie przy urządzaniu mieszkania. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaka powinna być ściana z oknem — jasna czy ciemna, weź pod uwagę lokalizację pomieszczenia. Jasne ściany to rozwiązanie idealne, gdy okna skierowane są na północ lub na zachód. Z kolei ciemne to wyjście w pokojach widnych, dobrze oświetlonych. Możesz położyć ciemną fototapetę w pomieszczeniach zwróconych na południe lub wschód. Wpadające do wnętrza słońce uwydatni kolor. Zrezygnuj natomiast z pokrywania ścian ciemną barwą tego pokoju, który znajduje się od północy — stanie się on bowiem ciemną klitką. 

Zabawa kolorami — ciemna ściana a efekt wizualny?

W każdym wnętrzu staraj się nie przesadzać z intensywnymi barwami. Możesz za to zdecydować się na ciemną fototapetę przełamaną różnokolorowym wzorem. Umieść ją jednak na tylko jednej ścianie w ramach kontrastu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Fototapeta na ścianę do sypialni czy salonu, którą położysz na jednej ze ścian, na pewno odmieni wnętrze, nadając mu przytulnego klimatu. 

Ciemna ściana wywołuje różny efekt wizualny szczególnie w niewielkich miejscach. Jeśli pomalujesz krótkie mury intensywnym, głębokim kolorem, a pozostałe zostawisz jasne, wówczas optycznie poszerzysz przestrzeń. Odważnym krokiem jest także pokrycie ciemnymi kolorami sufitu i pozostawienie ścian w jasnych barwach. Sprawdza się to w bardzo wysokich pomieszczeniach, gdzie obniża optycznie sufit. Przy aranżacji pamiętaj, aby ciemne ściany pokryć różnymi jasnymi ozdobami lub np. paskami ozdobnej, jasnej tapety. Zyskasz ciekawą grę kolorów i stworzysz oryginalne wnętrze.

Fototapeta w ciemnym kolorze — jaką wybrać?

Zamiast malować ściany ciemnym kolorem, możesz zdecydować się na położenie fototapety. To rozwiązanie, które nigdy nie wychodzi z mody, a ponadto pozwala szybko odmienić wnętrze, bez przeprowadzania skomplikowanego remontu. W naszym sklepie otrzymasz różnorodne wzory w intensywnych kolorach. Szczególnie estetycznie wyglądają fototapety 3D na wymiar, ukazujące fale, kule, kropki, jak i wiele innych przedmiotów. Jeśli chcesz, aby w Twoim salonie jedna ściana była w innym kolorze, zdecyduj się na naklejkę. Szczególną popularnością cieszą się ciemne fototapety w liście, obrazy ukazujące lasy we mgle, jak i geometryczne abstrakcje. To oryginalne rozwiązania, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie dopasowane do Twoich oczekiwań.